USS Security laiendab teenuseid ja eristub paindlikkusega

Novembris vahetas USS Security omanikku ja tööle asus uus juhtkond. Aastatepikkuse turvakogemusega ärimees Mark Luts ning pangandus- ja kindlustussektorist turvavaldkonda üle tulnud ettevõtte tegevjuht Marek Začek räägivad intervjuus, millised muutused firmat ees ootavad.

Kui ettevõtte senised omanikud teatasid USS Security müügiplaanidest, küsisid paljud – kes on Mark Luts ja milline tema kogemus turvasektoris? Samuti tundus julge sammuna Marek Začeki kutsumine ettevõtte tegevjuhiks. Mis teid turvaäriga varasemalt on sidunud?

Mark Luts:
Alustasin selles valdkonnas juba 1997. aastal mil juhtisin Eestis relvi ja pürotehnikat müünud aktsiaseltsi Citysec. Siis tegi Urmas Sõõrumaa tolleaegsest ESS-st mulle ettepaneku tulla vedama selle aja kohta väga uuenduslikku home security projekti. Sisuliselt oli meil tegemist sama ärilahendusega, mida täna pakuvad kõik siinsed ja lähiriikide turvaettevõtted. Kontseptsioon seisnes kliendile ühe kuumakse eest täisteenuse pakkumises, mille hulka kuulus ka valveseadmete rent. Nii sai iga inimene lubada endale mõistliku hinnaga tipptasemel koduvalvet.

2003 läksin Venemaale ja hakkasin täiesti nullist uut turvafirmat ehitama. Seda peeti hullumeelseks käiguks, kuna meil oli konkurendiks umbes 50 tuhat registreeritud turvaettevõtet. Hakkasime vaikselt toimetama ning kui ma 2014. aasta lõpus sealt ära tulin, oli meie loodud AN-Security oma 7000 töötaja ning laia haardega idanaabri eraturvafirmade esikolmikus.

Olime AN-Security’ga sponsoriks paljudele spordiföderatsioonidele ja sellest kasvas minu jaoks välja sügav lugupidamine võitluskunstide vastu. Olen tänaseni tegev Euroopa Judoföderatsiooni presidendi nõunikuna. Sport on kindlasti üks põhjuseid, miks tahtsin Eestisse tagasi tulla. Välismaal on küll põnev äri ajada, kuid Eestis on mu kodu ja siin kasvavad nii minu kui mu sõprade lapsed. Eesti noorte kehalise arengu üldine madalseis on häbiväärne. Minu jaoks pole selleteemaliste uuringute tulemused üllatuseks, üllatus on sellest nii hilja rääkimine. Kindlasti plaanin noorte spordi edendamisega jätkata ja mõtleme selles suunas ka USS Security’s.

Marek Začek:
Minule on USS Security esimene turvafirma, millega lähemalt kokku puutun. Tulen finants- ja kindlustussektorist, kust võtan kaasa 15-aastase kogemuse erinevatelt juhtivatelt ametikohtadelt. Muide, kindlustus on sisu poolest palju tihedamalt seotud turvakontseptsioonidega kui pealtnäha arvata võiks. Loodan seda teadmist USS’i juhtides meie klientide jaoks paremini ära kasutada.

Millisena näete Eesti turvaturgu täna ja mis meid lähiaastatel valdkonnas ees ootab? Kuidas USS Security üldises konkurentsikeskkonnas välja paistab?

Mark Luts:
Mulle väga meeldis Eesti Raudtee juhatuse esimehe Sulev Loo poolt hiljuti öeldud mõte, et paljud eestlased on harjunud rääkima oma riigist kui ääremaast, aga hiinlased seevastu arvavad, et kõik algab neist. Peame oma mõttemaailma jõuliselt muutma ning nägema võimalusi edasiminekuks meis endis. Eesti turvaturu hetkeseis on üldise majanduskeskkonnaga sarnases olukorras. Oleme jõudnud sinnamaale, kus meie majandust kontrollivad rahvusvahelised suurkorporatsioonid, kellel tegelikult puudub igasugune emotsionaalne side Eestimaaga. Kui majanduslikult pole mingi ettevõtmine kasulik, siis tõmmatakse stepsel välja ja ongi kõik.

Juba mõnda aega on meie põhiküsimuseks, mis tegelikult inimesi Eestis kinni hoiab või meelitab tagasi tulema. Turvalisus on selle mosaiigi üks kild ja samas inimese oluline baasvajadus. Seega peame ka turvaturgu vaatama ühel pildil kogu ühiskonna arenguga.

Minu missiooniks on koos USS Security’ga laiendada inimeste arusaamist turvalisusest ja aidata seda paremini mõtestada. Piltlikult öeldes on turvalisus ka see, et lähed hea tujuga magama ja ärkad hea tujuga üles. 100% riskivaba elu või turvalisust pole maailma olemas. Turvaettevõte saab vaid aidata kaasa riske minimeerida. Etteruttavalt öeldes plaanimegi lähiajal märkimisväärselt laiendada nii oma teenuste ja toodete arvu kui loomulikult ka nende kvaliteeti.

Marek Začek:
Tugev 30% turuosa on Eesti kontekstis väga hea stardiplatvorm. Turvaturg on sisuliselt koondunud kolme suure tegija kätte, kellest kaks on rahvusvaheliselt tuntud kaubamärgid. USS Security asetub rahvusliku ettevõttena väliskapitalil põhineva turuliidri G4S ja suuruselt kolmanda Securitas’e vahele.

Läbinisti eestimaisel turvafirmal on kindlasti oma nišš ka tulevikus. Kuid me ei rahuldu üksnes Eestiga, ambitsioonid on oluliselt kõrgemad. Rahvusliku brändina vaatame ühtlasi teiste Läänemere-äärsete riike turgude poole. Paljud suurkontsernid võtavad Balti riike ühtse tegevusterritooriumina ning tahaksid saada ka ühte konkreetset turvapartnerit kõigis kolmes riigis.

USS Security on positsioneerinud end kui kvaliteetse turvateenuse pakkuja. Kuidas mõtestate meie motot, et “Turvateenus pole privileeg”?

Mark Luts:
Eduka turvaettevõtte aluseks on tugev usaldusside kliendiga. See on väga oluline. Turvateenuse ostmist võib isegi võrrelda intiimpesu ostmisega, mida naljalt kellelegi edasi ei delegeerita. Inimene tahab ise selle protsessi juures olla ja sellest head ülevaadet omada.

Marek Začek:
Sobiv võrdlus turvateenuse intiimsusest on ka uue auto ostmine. Väga lihtne oleks automüüjal kas tehases või salongis paigaldada sõidukile lisavarustusena vargusekaitseks mõeldud GPS jälgimisseadmed. Kuid autofirmas keskendub klient ikkagi auto ostmisele.  Sõiduki valvamiseks ning positsioneerimiseks soovib aga sõlmida eraldi lepingu tema poolt usaldatava turvafirmaga.

Mark Luts:
Tegeleme täna aktiivselt ettevõtte rebrändimise ettevalmistamisega, kuid sellest kuuleb täpsemalt juba lähiajal. Nagu juba öeldud, tuleme välja uute toodete ja teenustega. Uurime täpsemalt oma klientide vajadusi ning muudame tegevuse fookuse konkreetsemaks. Üks osa sellest protsessist saab tõenäoliselt olema ka kaubamärgi uuendamine.

Marek Začek:
Igal juhul väärtustame tänast USS Security kaubamärki. Pildina on see Eesti turvaturul üks vanemaid ja tuntumaid märke, millel on suur väärtus. Kui täna inimestelt küsida, kellega on neil turvaleping sõlmitud, siis tihtilugu öeldakse et ESS-ga. Kuigi ESS’i (Estonian Security Service) kaubamärki enam pole, on algne logotüüp USS Security märgiga sarnasuse säilitanud. See on brändile hea tunnustus, kui turvavaldkonda ja meie logo nii tugevalt omavahel seostatakse ja kasutatakse isegi sünonüümina.

Viimaste aastate trend on valveteenuse muutumine peamiselt tehnikapõhiseks. Milliseid uuenduslikke lahendusi on USS Security’l kavas pakkuda?

Mark Luts:
Vajadus turvatöötaja järel ei kao kuhugi ning muutunud julgeolekusituatsioon maailmas hoopis tõstab turvamehe hinda. Pärast Pariisi terrorirünnakuid on paljud rahvusvahelised korporatsioonid hakanud üle vaatama oma turvapoliitikat. Täna ei suuda ükskõik milline tehnika mainitud situatsioone ära hoida. Tegelik lahendus on hoopis leida väga hea koostöömudel turvatöötaja ja tehnika vahel.

Eesti patrioodina olen kurb, et liiga tihti lepime truualamlikult sellega, mida keegi kuskil võõrsil meile ette ütleb. Oleme ise end mentaalselt pannud situatsiooni, kus kogu aeg ootame midagi. Kõik ümberringi täiendavad jõuliselt oma turvakontseptsioone, kuid meie Eestis tunneme end justkui vati sees ja terrorisündmused näivad valgusaastate kaugusel. Ei taha kedagi hirmutada, kuid kas tõepoolest peab laulupeol midagi juhtuma, et meie mõttemaailm turvalisusest muutuks.

Marek Začek:
Ajalooliselt oleme liikunud 100% mehitatud valvelt 100% tehnilise valve suunas. Võime ju fantaseerida, et tulevikus hakkab turvatöötaja rolli täitma hoopis tema hologramm. Kuid tehnika suudab turvalisust tagada alati vaid mingi piirini. Tegelikkuses annab parima tulemuse kombinatsioon neist kahest. On ülimalt tõenäoline, et tänaseid arenguid vaadates tekib isegi 100% tehnilist valvet omavatele klientidele taas vajadus minna osaliselt üle mehitatud valvele.

Mark Luts:
Eestis on inimesed harjunud mõtlema, et miinimumpalka saav turvamees peaks tema eest kasvõi kuuli ette viskuma. Elame veel paradiisis, kuid see paradiisi mõiste on hiljutiste sündmustega muutumas ning terrori kogemisega kaasnev alateadlik hirm ei lähe välja ka aastakümnetega. Olles ootamatuste vastu paremini valmistunud, on ka suurem tõenäosus, et sellised asjad nii lihtsalt meil ei kordu.

Marek Začek:
Skandinaaviamaadest on palju näiteid, kus Eesti turvatöötajaga samaväärse töö eest makstakse seal isegi 40 eurot tunnis. Lõplikku turvalisust ei saa keegi tagada, meie eesmärk on inimeste turvatunnet maksimeerida ning teha seda õiglase tasu eest.

Kas ja kuidas erineb turvateenuse pakkumise linnas ja väiksemates maakohtades?

Mark Luts:
USS Security katab oma teenustega sisuliselt kogu Eesti territooriumi. Soovin, et meie ettevõttes oleks peakontori tasemel väga hea ja adekvaatne ülevaade mis regioonides toimub. Samuti peame arvestama erinevat emakeelt kõnelevate klientide ootustega, seda eriti kommunikatsioonis.

Marek Začek:
Edu tagab võime kohaneda. Meie ülesanne on mõista kliendi reaalseid soove ja pakkuda neile paindlikke lahendusi. Teeme kõik selle nimel, et meie kliendid saaksid sama kvaliteedistandardiga teenust kus iganes Eestimaa otsas seda siis vajatakse.

Turul on palju teenusepakkujaid, miks peaks klient eelistama USS Security’t? Mis hinnapiirini saab klient turvafirmadelt kvaliteetset teenust ja kust alates ta võib lihtsalt petta saada?

Mark Luts:
Otsuse määrab ikka teenuse kvaliteedi ja hinna suhe. Meie valdkonnas teevad äri inimesed ja see on inimeselt inimesele äri. Seega on tugeva meeskonna moodustamine ning turvateenusest avaramalt mõtlemine kõige olulisem.

Teeme palju, et hakata maksma oma turvatöötajale tema raske töö eest õiglast palka. End väärikalt tundev turvatöötaja suudab ka oluliselt kõrgema kvaliteediga teenust osutada. Et see ring suletud saaks, siis peavad ka kliendid saadava teenusega nii rahul olema, et nende enesetunne paraneb.

Kindlustusseltside kahjud on tihedalt seotud turvafirma pakutavate võimalustega neid minimeerida. Paraku mõeldakse riskidele alles siis kui mõni suurem jama on juhtunud. Hädas olles oleme valmis tegema kõik või maksma iga summa. Mul on mitmeid tõsielulisi näiteid, kus inimesed tingivad alguses hinnas kümne sendi pärast, kuid hiljem kui kahju on juba juhtunud, on valmis maksma esialgsest pakkumisest kordi enam.

Marek Začek:
Klient peab ausalt teadma mida ta enda poolt makstava hinna eest reaalselt vastu saab – kas selleks on tegelik turvalisus või ainult turvatunde tajumine. See on kliendi vastu aus olemine. Päris turvatunne on suhteliselt kallis ja vaid vähesed suudavad selle eest maksta. Kes seda aga tahab ja on nõus õiglast hinda tasuma, siis meie USS Security’s oleme valmis tipptasemel teenust osutama.

Mark Luts:
Mulle meeldib Mark Twain’i öeldud mõte, et inimesi petta on tunduvalt lihtsam, kui veenda neid uskuma, et neid on petetud. Halenaljakas on kuulda mõnede meie konkurentide lubadusi jõuda kõikjale viie minutiga, kui samas on neil terve Tallinna peale vaid mõni üksik patrullekipaaž või maakohas tuleb kohalejõudmiseks sõita poolsada kilomeetrit. Seega – ausus kliendi vastu on ainuõige tee.