Droonivalve on lähiaastate kuum teema

Droonivalve suurimateks plussideks on kiire reageerimisvõime ja jõudmine raskesti ligipääsetavatesse paikadesse. Droon lendab sihtkohta lühimat teed pidi ja on võimeline edastama reaalajas pilti. Tänapäeva droonide juhtimine on muudetud suhteliselt lihtsaks ning koos iseseisva lennurežiimi ja eelprogrammeeritud teekondadega praktiliselt autonoomseks. Seega võimaldab droonivalve hõlpsasti täita kahte olulist valvefunktsiooni – rutiinne perimeetri kontroll ja operatiivne infoedastus sündmuskohalt.

Multirootor-tüüpi lennumasinate miinuspoolel on tundlikkus ilmastiku suhtes ja piiratud lennuaeg. Kõva tuul ja vihm ning tihe lumesadu häirivad lendamist märkimisväärselt. Õhus püsimise aeg on viimastel aastatel küll kiiresti suurenenud, kuid eraturvafirmadele optimaalsete droonide täna veel keskmiselt 30-minutiline lend ei võimalda siiski väga kaugele jõuda.

Turvafirmadele on droonivalve atraktiivseks variandiks juba eelpool mainitud regulaarsete patrullvaatluste teostamiseks. Keskmisest kvaliteetsemad laiatarbedroonid võimaldavad juba täna sama töö tegemist, seejuures säästes nii inimeste töötundidelt kui autotranspordilt. USS Security’l on suurtel maa-aladel asuvaid valveobjekte, mille autopatrulliga läbisõitmiseks võib kuluda kümneid kilomeetreid. Drooniga saadav eri tüüpi videopilt võimaldab keskenduda kriitilistele kohtadele ning fikseerida häireolukord juba oluliselt varem turvatöötaja saabumisest. Ühe lendava valvekaameraga on võimalik asendada mitmete statsionaarsete kaamerate tööd. Kombineerituna teiste lihtsamate ja odavamate anduritega saab droonikaamera pildi mõne hetkega fokusseerida just õigesse kohta. Rakursi muutmise vajadusel on lihtne lennutada kaamera sobivamale positsioonile ja töö jätkub.

Mida enam hakkab meie peade kohal kaugjuhitavaid lennumasinaid sõitma, seda tõsisemalt kerkib küsimus turvalisusest ja privaatsusest. Tõenäoliselt pole kaugel hetk, mil eraviisilist vabaõhuüritust planeeriv avalikkusele huvipakkuv isik soovib turvafirmalt tellida teenusena oma koduümbruse troonivabana hoidmise. Siinkohal jääb droonidega seonduva õigusruumi areng tehnikale veel sabas sorkima. Üha võimsamate droonidega saab lennata praktiliselt kõikjale ning suurte teleobjektiividega püüab soovitu pildile ka piisavalt eemalt. Ehk lihtsamalt öeldes vajab lahendamist küsimus, milliselt kõrguselt ning kauguselt algab ja lõpeb privaatsus.

Droonivalve tulevikus kahtlema ei pea. Kaugjuhitavad lennumasinad meie ümber on tulnud, et jääda. Nii nagu riik, mõtlevad ka erafirmad uudse tehnoloogia rakendamisele. Paraku teevad sama ka kurikaelad, kellele pakub suhteliselt kättesaadav tehnika lugematul hulgal võimalusi oma pahategusid sooritada. Turvafirmadele tähendab see põnevaid aegu ja võimalusi midagi sootuks uut oma klientidele pakkuda.

Argo Reintal
USS Security arendusjuht