Kunsti valvamise kunst

Tänavuse kunstiaasta üks tippsündmusi oli vendade Brueghelite, Lucas Cranach’i, Albrecht Düreri, Peter Paul Rubensi ja teiste maailmakuulsate kunstnike maalide näitus Tallinna raekojas. Ühtekokku said huvilised uudistada ligi sadakonda 15.-17. sajandist pärit originaalmaali, millest igaüks on omaette meistriteos ja äärmiselt hinnaline.

Kunst Valitseb Raekojas

Näituse “Kunst valitseb” šedöövrite valvamine oli usaldatud USS Security meeskonnale ja selle juhile Freddie Voolale. Igal hommikul keerab Freddie hiiglasuure raudvõtmega Tallinna raekoja paraadukse lahti ning esimesed õnnelikud külastajad astuvad sisse.

“Meie tiimi ülesanne on olla näitusekülastajale praktiliselt märkamatud, kuid samas kõikjal kohal ning valvamas igat hinnalist eksponaati. Maalide vaatamiseks võib minna nii lähedale kui annab, kuid nende puudutamine on kategooriliselt keelatud,” lausus Freddie.

Väikse muigega meenutab ta hiljuti üle maailma levinud kurioosset uudist, kuidas üks 12-aastane Taivani poiss komistas näitusel nii õnnetult, et tegi poolteist miljonit väärt maali sisse suure augu. Ühtäkki muutub ta tõsiseks ja lisab, et õnneks ei ole raekoja näitusega nelja kuu jooksul midagi ligilähedaseltki sarnast õnneks juhtunud.

“Need maalid on nii hinnalised, et isegi välklambiga pildistamine on siin ruumides keelatud. Fotosid võib teha. Kui aga märkame, et keegi hakkab välgutama, siis astume ligi ja seletame reegleid. Külastajad on enamasti hästi mõistvad. Eks näituse krõbe piletihind – 14 eurot – on iseenesest filtriks ja siia tuleb ikka tõsise kunstihuviga inimene,” rääkis Freddie Voola.

Keskmiselt on päevas ligi 200 külastajat, kuid iseseisvuse taastamise päeval 20. augustil kui sissepääs oli poole hinnaga, käis näitusel 1600 inimest.

 

USS Meeskond Raekojas

“Vaat see oli alles koormus ja pinge meile. Kõik läks hästi ning meie kuueliikmeline meeskond sai edukalt hakkama. Piirid turvatöötajate ning raekoja enda inimeste vahel kadusid kiiresti. Täna tunneme end ühtse tiimina, kes kõik on ühtviisi näitusekülastajate teenindajad, küll veidi erinevate ülesannetega.

Loomulikult on see nii mulle kui kõigile teistele USS’i turvatöötajatele põnev vaheldus igapäevatööle. Tavapärasest suurem vastutus ja pinge võtavad päeva lõpuks täitsa läbi. Aga see on mõnus väsimus, sest tulemus on seda väärt,” mõtiskles Freddie.

Samal hetkel märkas ta videoekraanile, et keegi külastaja on vaatamata keelule ikkagi koeraga näitusesaali pääsenud. Pileti lunastanud inimesele tuleb viisakalt reegleid tutvustada ja leida mõistlik lahendus. Kuni selleni välja, et turvamees peab oma apsaka lunastamiseks rõõmsameelsele taksikoerale ise seltsi pakkuda kuniks peremees kunsti naudib.

“Turvakaameraid on näitusel väga palju. Iga viimane kui maal ja näituse nurk on meil kaamerate vaateväljas. See võimaldabki meil oma tööd edukalt teha. Kui mingi intsident peaks juhtuma, siis võtame ühendust USS’i juhtimiskeskusega ja meie kesklinna patrullauto saab kohe täiendust tuua,” kirjeldas Freddie Voola oma töö köögipoolt.

Päeva lõppedes on taas kord aeg võtta raekoja väärikas uksevõti ning keerata sellega massiivne needitud tammeuks ööseks lukku. Kuid ka siin tuleb olla tähelepanelik, et ükski näitusekülastaja ruumidesse ei jääks.

“Kunstinäituse külastamine on tõsine asi ja siin kiirustamisel kohta pole. Kui kunstihuviline on hilja peale jäänud ja tahab näituse lõpuni vaadata, siis loomulikult me kedagi välja ajama ei hakka. Üks kunstnikust külastaja oli sellise vastutulelikkuse pärast nii meelitatud, et kinkis meile ühe kohapeal joonistatud pildi. Mine tea, võib-olla on see aastate pärast sama hinnaline kui need maalid siin,” ütles Freddie.